WOW Sahne Betimlemeleri

Büyük Sahne Betimlemesi

Siyah 100×220 Ölçülerinde metal ızgaralardan oluşmuş büyük V şeklinde teşhir paneli. Panelin üzerinde Benim Sesim Benim Şehrim projesinin anlatımı. Anlatımın metinlerinin arasında Benim Sesim Benim Şehrim grubuna ait fotoğraflar var.

Benim Şehrim Benim Sesim, Türkiye’nin farklı yerlerinden kadınların yaşadıkları şehri müzikleri ile yorumladıkları bir proje. Beats By Girlz Türkiye’den Beril Sarıaltun ve Birleşik Krallık’tan müzisyen ve eğitimci Mandy Wigby’nin küratörlüğünde gerçekleşen bu proje bambaşka müzikal deneyimlere sahip kadınların, kendi müzik prodüksiyonları gerçekleştirmelerine olanak sağladı.

Müzik endüstrisinde kadınların bestecilik, aranjörlük ve prodüktörlük deneyimlerini yerel ve uluslararası ölçekte çok düşük yüzdelerle hesaplanıyor. %2’yii bulmayan rakamlarda her kadının hikâyesinin bambaşka olduğu ve kadınlık deneyimleri açısından da eşitsizlikler yaşandığı düşünüldüğünde kat edilmesi gereken yol epey uzun.

Bu yüzden bu proje kadınların müzik hikâyelerine sahip çıkmakla da ilgili. Bu alanda dinleyeceğiniz eserlerinin tamamı biyografisini okuyacağınız müzisyenin emekleriyle oluşturuldu. Tamamı buradaki müzisyenler tarafından yazıldı ve bestelendi. Çoğunluğu için ilk müzik prodüksiyon deneyimi olan bu projede kadınlar, yüzdelere kocaman bir selam gönderiyor. Gerçekten büyük bir selam: tamamı kadınlar tarafından üretilmiş orjinal şarkılarla!

Eserlerden oluşacak bir seçki albüm 25 Mart’ta tüm dijital platformlarda yayında olacak. Aynı gün projeye katılanların anlatımında İstanbul’da bir yolculuğa çıkılan Benim Şehrim Benim Sesim belgeseli de izleyicilerle buluşacak. Resmî yayın tarihinden önce farklı müzikal deneyimlere olanak sağlanması amacıyla daha geniş bir seçkiyi bu alanda dinleyebileceksiniz.

Proje Küratörleri: Beril Sarıaltun, Mandy Wiigby

Proje Katılımcıları: Adile Yadırgı, Aslı Gabuk (Aslıhan Kabukçu), Bahar Çalışkan, Beril Evlimoğlu, Beyza Bostan, Beyza Tuluk, Epifani Nota, İlayda Erdol, İrem Arslan, İrem Dinçer, Nil’den (Nilay Dursun), Rosa Serpil Yokuş, Seda Savaş, Selin Karaağaç, Dolphin Drama (Şebnem Adıyaman), Wonredland, Yazı Ece Köz

Koordinasyon: Çağıl Güner, Nursena İyitütüncü

Mix – Mastering: Beril Sarıaltun, Uğur Baloğlu

Görsel Tasarım: Ezgii Karadayı

Video Prodüksiyon: Estanbul Adworks

Video Kurgu & Yönetmen: Ali Kandemir

Video Kamera: Ali Kandemir, Fatih Dırağ

Video Yapım Sorumlusu: Erman Çivici

Fotoğraflar: Refik Bıçkıcı

Benim Şehrim Benim Sesim, British Council’ın Kültürde Kadın Gücü Destek Programı kapsamında Beats By Girlz Türkiye yürütücülüğü ile düzenlenmiştir.