Proje Açıklaması

ERİŞİLEBİLİRLİK MENTORLUĞU

Erişilebilir Her Şey verdiği eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin hepsini ‘’Erişilebilirlik Köprüsü’’ adını verdiği bir yol olarak görür. Bu yol danışanın, iletişimsel, içeriksel, fiziksel alanlarda erişilebilir olabilmesi için izleyeceği yoldur.

Erişilebilir Her Şey danışanının izleyeceği dört aşamadan oluşan bu yol, evrensel tasarım ilkesi ile tanışacağı, her yönden erişilebilir hale geleceği uzun, hareketli, farkındalık dolu bir öğrenme ve değişim sürecidir.

DURUM ve TAVSİYE RAPORU

Erişilebilir olmaya ne kadar yakın olduğunuzu görün

YENİDEN YAPILANMA

Değişime bir adım atın!

KAPSAYICILIK RAPORU

Ne kadar insana daha ulaştığınızı öğrenin!

 

SÜREKLİ DANIŞMANLIK

Yanınızda olduğumuzu hissedin…

 

Yeşil bir odada masanın etrafında önlerinde laptolarıyla çalışan açık yeşil ve koyu mavi tonlarda giyinmiş içlerinde tekerlekli sandalye kullanıcısı birinin de bulunduğu 4 kişiliik bir ekibin çizimi

DURUM ve TAVSİYE RAPORU

 • Durum ve Tavsiye Raporu bir kurumun erişilebilirlik kavramını duruş olarak benimsemesi adına yapabileceği düzenlemeleri ve izleyebileceği yolu anlatan bir raporudur.
 • Bu rapor sayesinde kurum, çatısı altında bulunan tüm bölümlerini ve etkinliklerini erişilebilir kılmanın temelini oluşturur.
 • Erişilebilir Her Şey ekibi, danışanın erişilebilirlik durumunu incelemek amacıyla, bir gün ile bir hafta arasında değişen süreyle danışanı ziyaret eder.
 • Erişilebilir Her Şey ekibi, danışanın fiziksel, iletişimsel ve içeriksel erişilebilirlik durumunu ve istediği takdirde yeniden yapılanma sürecinde tüm bu değişiklikleri nasıl yapabileceğini detaylı bir şekilde analiz eder, raporlar ve projelendirir.
 • Erişilebilir Her Şey, danışanını fiziksel erişilebilirlik konusunda, Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Erişilebilirlik Formlarına göre bilgilendirir.

YENİDEN YAPILANMA

 • Erişilebilir Her Şey, yeniden yapılanma sürecindeki danışana, iletişimsel, içeriksel ve fiziksel erişilebilirlik düzenlemeleri nasıl yapılacağı konusunda koçluk yapar.

Mentorluk sürecinde:

  • İletişimsel erişilebilirlik için eğitimler verir.
  • Kurum bünyesindeki tüm içeriklerin erişilebilirliğinin sağlanması sürecini kurumla birlikte yürütür.
  • Fiziksel ve içeriksel düzenlemeler için gerekli ekipmanların teminini sağlar.
 • Gerçekleştirilecek fiziksel düzenlemelerin maksimum düzeyde kullanılabilmesi ve düzenlemelerin devamlılığının sağlanması açısından gerekli noktalara dikkat çekilir.
8 ele sahip, her bir elinde, telefon, laptop, cetvel, kalem, dünya,dosya, büyüteç ve kapaklı kahve bardağı tutarak ayakta duran turuncu kazaklı, sarı gözlüklü ve topuz saçlı bir kadın çizimi. Arkası açık yeşil.
Açık sarı bir fon üzerine çizilmiş, üç boyutlu bir dünya modelini iki elleriyle tutan tekerlekli sandalye kullanıcısı, uzul farklılığı, körlük gibi durumlar yaşayan bireylerin de aralarında bulunduğu mor, mavi, yeşil gibi canlı renklerde giyinmiş iki kadın ve üç erkekten oluşan grubun çizimi.

KAPSAYICILIK RAPORU

 • Bu raporda danışana, Türkiye’de ve dünyada TSE, WHO, EU, UDR gibi oluşumların baz aldıkları erişilebilirlik kriterlerine göre ne kadar kapsayıcı olduğu sunulur.
 • Bulunduğu şehir ve bölgede kaç kişi için daha erişilebilir olduğu yaklaşık yüzdelerle verilir.
 • Erişilebilirlik Köprüsü aşamalarını tamamlamış olan danışan, Erişilebilir Her Şey’den aldığı hizmetin hangi alanlarda kullanılabilir olduğu bilgisine sahip olur.

SÜREKLİ DANIŞMANLIK

Erişilebilir Her Şey ekibi;

 • Erişilebilirlik köprüsün son aşamasına gelen danışmanı ile sürekli etkileşimde kalmaya özen gösterir.
 • Danışanını, büyüklüğü ve çalıştığı alanların çeşitliliğine göre belirlenecek aralıklarla ziyaret eder.
 • Danışanın ihtiyaç duyduğu noktalarda destek danışmanlık verir.
 • Herhangi bir toplu ekip değişikliği durumunda, yeni gelen takım çalışanları için ilave eğitim süreçleri gerçekleştirir.
Beraber yürüyen içlerinde beyaz bastonlu kör, tekerlekli sandalye kullanıcısı ve uzul farklılığı bulunan bireylerin de olduğu, rengarenk giyimli kadın ve erkeklerden oluşan bir grup. Grubun arkasında yürüdükleri yönü gösteren üzerinde, sürekli koçluk yazan bir tabela, arka fonları açık sarı.

DEĞİŞİM İÇİN İLETİŞİME GEÇİN

Erişilebilir bir dünya için dönüşüme kendinizden başlayın…

BİZE ULAŞIN
Bizden Haber Alın