Proje Açıklaması

Bozcaada Caz Festivali

Türkiye’de destinasyon festivallerinin (büyük şehirlerin dışında yapılan festivaller) öncülerinden biri olan Bozcaada Caz Festivali, 2017 yılından bu yana pek çok çevresel ve sosyal meseleye dikkat çekmeye ve çözümlerini festival içinde uygulamaya özen gösteriyor. Festival üçüncü yılında erişilebilirliğe bizimle birlikte adım atarak, ‘’herkes için festival’’ mottosunu seçti.

Bozcaada Caz Festivali ve Erişilebilir Her Şey işbirliğince 2019 yazında festivalin erişilebilir olması için iletişimsel, içeriksel ve fiziksel erişilebilirlik alanlarında birçok düzenleme yaptık.

İlk olarak festivalin organizasyon ekibinden başlayarak saha içindeki güvenlik, servis, karşılama görevlileri gibi tüm ekiplere farklı içeriklerde algı ve farkındalık eğitimleri verdik. Festivale ait sosyal medya hesapları ve internet sitelerinin erişilebilirliğini sağladık. Festival öncesinde ve festival sırasında basılan tüm materyalleri kör bireylerin erişimine uygun hale getirdik. Ayrıca alana özel körcül tarifler hazırlanarak festival alanında bağımsız harekete katkıda bulunduk. Festival alanında fiziksel farklılığa sahip bireyler için çeşitli düzenlemeler yaptık. Yapılan düzenlemeler sayesinde sadece engellenen bireyler değil, yaşlı ve küçük çocuklu aileler de konforlu bir festival deneyimi yaşadıklarını söylediler.

Geçen sene Bozcaada Caz Festivali’inde 14 farklı engellenen bireyi ağırladık ve hep beraber erişilebilir bir festivalin tadını çıkardık.

Bozcaada Caz Festivali ile birlikte her yıl yeni erişilebilirlik düzenlemeleri ile gelişerek yeni hikayelere yelken açacağız.

Bozcaada Caz Festivali Sitesi

DEĞİŞİM İÇİN İLETİŞİME GEÇİN

Erişilebilir bir dünya için dönüşüme kendinizden başlayın…

BİZE ULAŞIN
Bizden Haber Alın