Skip to main content

Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Erişilebilir Uygulama!

Gelişen akıllı telefon teknolojisinin herkesin hayatını kolaylaştırdığı bir gerçek. Yaratıcı mobil uygulamalar daha önce yapmakta zorlandığımız birçok şeyi daha olası kılıyor. Erişilebilirliği sağlayan uygulamalar da bunlar arasında gösterilebilir.

Erişilebilir uygulamaları sizin için derledik!

1 AVA

İşitme kaybı olan bireyler için erişilebilirliği sağlayan bir uygulama olan AVA, hem Android hem de iOS veritabanında bulunuyor. AVA, grup konuşmalarını ve toplantıları kolaylıkla erişilebilir hale getirebilir. Erişilebilir bir toplantı ya da sohbet için grupta bulunan herkesin uygulamayı indirmesi gerekiyor. Ayarlar yapıldıktan sonra uygulama, gruptaki herkesin sesini farklı renklerde gruplayarak işitme kaybı olan bireyler için altyazı haline getiriyor. Böylece kullanıcılar grup sohbetlerini kolaylıkla takip edebiliyor. AVA, yalnızca özel hayatta değil, iş hayatında da işitme kaybı olan bireyler tarafından kullanılıyor.

Kısa tanıtım filmi için tıklayın.

2 Seeing AI

Microsoft’un geliştirdiği Seeing AI, kör veya görme farklılığı yaşayan bireyler için erişilebilirliği sağlayan ilgi çekici bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama birçok fonksiyona sahip.  Kameranızı bir sahneye ya da objeye doğrulttuğunuzda, Seeing AI, objeyi sizin için betimliyor. Ayrıca fatura veya fiş okumak veya para tanımak için de kullanılabilir. Böylece kör bireyler bağımsız olarak ödeme yapabilir ya da para üstü alabilir. Uygulamanın bir diğer fonksiyonu da el yazısını ve renkleri tanımlayarak kullanıcıların hayatını kolaylaştırmasıdır. Seeing AI, kör bireylerin çevresini organize etmek ve yönlendirmek için kullandığı erişilebilirliği hatrı sayılır arttıran uygulamalardan birisidir.

Kısa tanıtım filmi için tıklayın.

3 Be My Eyes

Be My Eyes, kör veya görme bozukluğu yaşayan bireyler için geliştirilmiş bir başka uygulamadır. Herhangi bir ücret gerektirmeden kullanılabilen bu uygulama ihtiyacı olan kör bireyleri betimleme yapabilecek gönüllülerle buluşturuyor. Gönüllüler, betimlemeye ihtiyacı olan bireyler ile görüntülü arama yöntemiyle iletişim kuruyor. Görüntülü arama sırasında gönüllüler ihtiyacı olan bireylere farklı şekillerde yardımcı olabiliyor. Örneğin, gönüllüler elinde ne yazdığını okutmak ya da kombi basıncını arzu edilen seviyeye getirmek isteyen birisine betimlemelerle eş zamanlı yardımcı olabiliyor.

Kısa tanıtım filmi için tıklayın.

4 Tap Tap See

TapTapSee kör bireyler için geliştirilmiş bir başka kamera uygulamasıdır. Uygulama, kamerayı ve kör bireylerin kullandığı ekran okuyucuyu birleştirerek çekilen fotoğrafı sesli şekilde betimlemek için işe yarar bir uygulama. TapTapSee, kör bireyler tarafından üç boyutlu objeleri tanımlamak için de kullanılıyor.

İnceleme videosu için tıklayın.

5 Blind Square

BlindSquare kör bireyleri onların daha önce gitmediği ya da deneyimlemediği yerlere yönlendirmek için kullanılan bir uygulamadır. BlindSquare, Google Maps ile birlikte çalışıyor ancak Google Maps’ten farklı olarak kör bireyleri kavşaklar, kaldırımlar ve tehlikeli yerler konusunda bilgilendiriyor.

6 Tohum Otizm Uygulamaları

a) Dinle Konuş Uygulaması

Otizmli çocukların yanı sıra tipik gelişim gösteren çocukların da dil-konuşma ve iletişim becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Tohum Otizm Vakfı tarafından geliştirilen Dinle – Konuş uygulaması; Hayvanat Bahçesi, Şekiller, Canım Ailem, Vücudun Bölümleri, Sesi Taklit Et, Benimle Birlikte Say, Dil Akrobasisi, Gökkuşağı Renkleri, Temel Sesler ve Araçlar kategorilerinden oluşmaktadır. Kelimelerin nasıl telaffuz edileceği, ünlülerin ve ünsüzlerin doğru seslerinin nasıl söyleneceğini eğlenceli bir şekilde öğreten uygulamanın, anne-baba, öğretmen veya yetişkin rehberliğinde kullanılması tavsiye edilmektedir.  Dinle – Konuş uygulamasına herkes App Store ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak ulaşabilir.

b) Tohum Eğitim Mobil Uygulaması

Özel gereksinimi olan ve tipik gelişim gösteren tüm çocukların bilişsel becerilerinin desteklenip geliştirilmesi amaçlanarak Tohum Otizm Vakfı tarafından geliştirilen Tohum Eğitim Uygulamasında; Dinle-Anla, Nesne Eşleme ve Nesne Tanıma olmak üzere 3 bölüm bulunmaktadır. Dinle-Anla bölümünde çocuklara gösterilen görseller ile ilgili “Kim?”, “Ne?”, Neden-Nasıl?”, “Nerede?”, “Ne oldu?” gibi sorular sorulur ve çocuklardan bu soruları dinleyip anlayarak doğru cevabı görsel üzerinde göstermeleri beklenir.  Nesne Eşleme bölümünde ise pek çok beceriyi ve davranışı öğrenirken farkında olarak ya da olmadan kullandığımız beceriler olan eşleme becerilerinin öğretimi hedeflenmiş; hayvanlar, sebzeler, meyveler, yiyecekler, renkler, şekiller gibi toplam 22 kategoride eşleme becerilerinin kazandırılması için etkinlikler sunulmuştur. Nesne Tanıma bölümünde de Nesne Eşleme bölümünde bulunan 22 kategorideki çeşitli nesnelerin isimlerini nesnelerle eşleme becerilerinin kazandırılması hedeflenmiştir. Tohum Eğitim uygulamasının anne-baba, öğretmen veya yetişkin rehberliğinde kullanılması tavsiye edilmektedir.  Tohum Eğitim uygulamasına herkes App Store ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak ulaşabilir.

Tanıtım filmi için tıklayın.

7 WeWalk

WeWalk uygulamanın yanında bir ürün olarak da karşımıza çıkıyor. WeWalk, mobil uygulamasıyla entegre çalışabilen “akıllı beyaz baston” ile kör bireylerin sosyal hayata tam bağımsız ve eşit katılımını hayal ediyor. Akıllı bastonun hassas sensörleri baş üstü ve ayak seviyesindeki engelleri algılayıp titreşim ile kullanıcıyı uyarıyor. Ayrıca akıllı baston sesli komutlarla da kontrol edilebiliyor. WeWalk uygulamasını kullanmak için akıllı bastona sahip olmanıza gerek yok. Uygulamayı bireysel olarak indirerek yüksek kontrastlı haritalardan, navigasyon hizmetinden faydanalabilir veya çevrenizde bulunan mekanları keşfedebilirsiniz.

Kısa tanıtım filmi için tıklayınız.

8 Turkcell Hayat Ortağım

Turkcell Hayat Ortağım, kör bireylerin bilgiye erişimini sağlayan bir uygulama. İçerisinde köşe yazarlarının günlük yazıları, yüzlerce sesli kitap, dergi ve eğitim var. Kör bireyler uygulamayı indirip kayıt olduktan sonra içeriklere ücretsiz ulaşabiliyor. Ayrıca uygulama içinde kayıtlı mekanlar ziyaret edildiğinde, uygulamanın navigasyon hizmeti sayesinde kör bireyler ikinci bir kişiye ihtiyaç duymadan tam bağımsız şekilde mekan içinde hareket edebiliyor.

Kısa tanıtım filmi için tıklayın