Online İşaret Dili Eğitimimiz Yeniden Başlıyor

Haftada 2 saat – 10 Hafta

Toplam 20 saat

Hadi Detayları Neveda Öner‘den Dinleyelim!

Sınıfınızı Seçin

Neden Mi TİD Öğrenmeliyim?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’de 89 bin 43 sağır ve 55 bin 480 ise konuşamayan birey yaşıyor. Bu topluluğun ana dili Türk İşaret Dili ve bu topluluk kendilerini sağır kültüründe yaşayan bireyler olarak konumlandırıyorlar. Kendi içinde ayrı bir kültürel yapı oluşturan bu dilin kökleri ise çok eskilere dayanıyor.

16. ve 17. yüzyıllardan itibaren Osmanlı Devleti’nde sarayda, hamamlarda ve hatta mahkemelerde işaret dilinin kullanıldığına dair kayıtlar mevcuttur. Günümüzde kullanılan Türk İşaret Dilinin Osmanlı’daki işaret dilinin devamı olup olmadığı henüz kanıtlanmış değildir. Ancak II. Abdülhamit zamanında İstanbul’da açılan sağırlar okulu göz önüne alınırsa TİD’in en az 120 yıllık bir tarihi var.

Diğer işaret dillerinde olduğu gibi, Türk İşaret Dili de Türkçenin dil bilgisinden farklı olarak kendine özgü bir yapıya sahip. Bununla birlikte Türk İşaret Dili’nde kullanılan işaretlerin çok farklı oluşma hikayeleri var.

Örneğin parmağınızla ön dişlerinizden birine vurduğunuzda bu “yaş” kelimesine karşılık gelir. Yaşın diş ile gösterilmesinin nedeni Arkeoloji ve Kriminolojide fosillerin ve maktüllerin yaşını öğrenmek için diş üzerinden test yapılmasıdır. Ya da elinizi dört parmağınız kapalı olarak yukarıyı gösterecek bir şekilde baş parmağınızı alnınızın ortasına koyduğunuzda işaret dilinde “İstanbul” anlamına gelir. Bu hareket padişah kavuğunu, yani payitahtı simgeler ve İstanbul’u temsil eder.

İşaret dili öğrenmek, başka bir kültürle tanışmak için değerli bir fırsat. Hem bir dil öğrenirken hem de sağır kültürünün dünyaya nasıl baktığını keşfedebilirsiniz.

Eğitmenimiz Neveda Öner Kimdir?

Sağır anne ve babanın kızı olarak dünyaya geldim. Geçirdiğim yanlış ameliyat sonucu işitme duyumu kaybettim. Bir CODA (Anne ve/veya babası sağır olan bireyler) olarak, sağırlar camiasında hem büyüdüm hem de yoğruldum. Türk İşaret Dilinin yanında, işitme cihazı ve dudak okumayla iletişim sağlıyorum. Çocukluğumdan beri anne-baba ve yakınlarımın tercümanı olarak kendimi bu alanda geliştirdim. Pratik bilgilerime ek olarak aldığım eğitimle de Türk İşaret Dili eğitmeni oldum. Çocukları çok sevdiğim için özel bir anaokulunda onlara işaret dili öğretiyorum. Geriye kalan zamanımda yetişkinlere de ders veriyorum. En büyük arzum tüm insanların işaret dilini öğrenmesidir. Bu konuda çok çaba sarfediyorum. Kendimi işaret dilinin her yerde olması gerektiğini savunan aktivistlerden biri olarak adlandırabilirim. EHŞ’nin sağırlık kültürü danışmanı ve işaret dili eğitmeni olarak görev yapıyorum.

CHANGE A LIFE TODAY

As long as poverty, injustice & inequality persist, none of us can truly rest. It doesn’t take much to change a life, Get in touch today and start making the difference.