EKİBİMİZ

Seben’in yüzünün önden yakın plan çekilmiş bir fotoğrafı. Seben kulak hizasında koyu kumral kıvırcık saçlı, buğday tenli, 30 yaşlarında kocaman gülümseyen bir kadın

Seben Ayşe Dayı

Gazeteci, Antropolog

Kurucu, Danışman

 

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nü birincilikle bitirdikten sonra, Antropoloji yüksek lisans öğrenimini tamamladım. Yüksek lisans tezimi eğitim antropolojisi çatısında ‘’alternatif eğitimde çocuk ve engellilik’’ konusu üzerine yazdım. Yaklaşık 10 senedir engelli aktivisti olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu süreçte toplumda ve eğitimde engellilik algısını dönüştürmeyi hedefleyen pek çok projede profesyonel ve gönüllü olarak yer aldım. Erişilebilir Her Şey’in kurucularından biri olarak, danışman ve yönetici görevlerini yürütüyorum. Erişilebilir Her Şey’in bünyesinde kurucu ve eğitimci görevlerini üstlenerek toplumdaki engelli algısı üzerine eğitim programları üretirken, ayrıca aynı konu üzerine araştırma içerikleri geliştiriyorum.

Serim’in yüzünün sağ alt profilden yakın plan çekilmiş bir fotoğrafı. uzun sarı dalgalı saçlı çenesinde keçi sakallı olan 25 yaşlarında bir erkek. tebbessüm ediyor.

Serim Berke Yarar

Makine Mühendisi

Kurucu, Danışman

 

Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Patenti bana ait olan elek makinesi ile Açelya Makina bünyesinde çalışmayı sürdürürken, 2015 yılında “Bir Fikrim Mi Var“ yarışmasını birincilikle kazandım. Kurumsal kimliğimin yanında engellilik alanında hak savunucusu ve aktivist olarak birçok proje, konuşma ve atölye çalışmasında yer almaya devam ediyorum. Bu projelerden en çarpıcı olanı, Erişilebilir Her Şey’in bir diğer kurucusu Seben Ayşe Dayı ile otostop yaparak Türkiye’yi gezdiğimiz; bir yandan da toplumun engellilik algısını ve farklılıklara bakışını değiştirmeyi hedeflediğimiz ‘’S^2 Yollarda’’’dır. Erişilebilir Her Şey’in içinde Serebral Palsi, engellilik ve toplumsal algıya yönelik eğitimler hazırlıyorum. Aynı zamanda, her alana özel erişilebilirlik standartlar, yardımcı teknolojiler ve evrensel tasarım uygulamaları üzerine çözümler üretip bunların raporlanmasına katkı sunuyorum. Ek olarak, video ve görsellerin erişilebilirliği üzerine aktif olarak çalışıyorum.

Hale’nin yüzünün önden yakın plan çekilmiş bir fotoğrafı. Omuz hizasında sarı düz sarı saçları olan, 30 yaşında gülümseyen makyajlı bir kadın.

Hale Yıldız

İşe Alım Uzmanı

Kurucu, Danışman

 

2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü’nü birincilikle bitirdim. 2015 yılında kurumsal bir firmada işe başladım. Yaklaşık 5 senedir İşe Alım Uzmanlığı yapıyorum. Finans / Muhasebe işe alımlarıyla ilgilenirken, aynı zamanda Türkiye’de nitelikli engelli istihdamı konusunda farkındalık çalışmaları yapmaya gayret ediyorum. Aktif olarak birçok sivil toplum kuruluşuyla birlikte çalışıyor, onlara gönüllü olarak destek veriyorum. Değiştiren Adımlar Derneği’nin yönetim kurulu üyesiyim. Erişilebilir Her Şey’in içinde kurucu ve danışman olarak, tekerlekli sandalye kullanıcısı bireylerle yaşam eğitimi veriyorum. Ek olarak, EHŞ’nin sosyal medya yöneticiliğini yapıyor, kurumsal ilişkiler ve iş geliştirme alanlarında aktif olarak çalışıyorum.

Ilgın’ın yüzünün önden yakın plan çekilmiş bir fotoğrafı. Ilgın kısa siyah saçlı, kirli top sakalı kilolu 35lerinde gülümseyen bir erkek. beyaz çiçekleri olan ılgın ağacının bir dalı yüzünün önüne doğru geliyor

Ilgın Aydınoğlu

Engellilik Araştırmacısı

Danışman

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Maliye Bölümü’den, sonrasında da Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’den mezun oldum. Ocak 2010’da İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gönüllü olarak çalışmaya başladım. Kasım 2012’den beri aynı kurumda resmi olarak görev alıyorum. Bu süreçte, İstanbul Üniversitesi’nde kör bireyler için hazırlanan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi Projesi’nde danışman olarak görev aldım. Çalıştığım merkezin görevlendirmesiyle, Türkiye çapında başta Engelsiz Üniversiteler Çalıştayları olmak üzere, engellilik çalışmaları alanında düzenlenen birçok toplantıya katılıp kurumumu temsil ediyorum.

Nisan 2019’dan beri İstanbul Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi içindeki Engellilik Araştırmaları Tezli Yüksek Lisans Programına devam ediyorum. Aynı zamanda bu birimde koordinatör yardımcılığı görevini de yürütüyorum. İş hayatımın yanında üye olduğum hak temelli çalışan iki farklı kör derneğinde de aktif olarak görev alıyor ve engellilik alanında aktivistlik yapıyorum. Erişilebilir Her Şey bünyesinde ”Kör Mü Görme Engelli Mi?” eğitimini verirken, bilişim erişilebilirliği danışmanı olarak da görevime devam ediyorum.

Neveda Öner

İşaret Dili Tercümanı

Danışman

 

Sağır anne ve babanın kızı olarak dünyaya geldim. Geçirdiğim yanlış ameliyat sonucu işitme duyumu kaybettim. Bir CODA (Anne ve/veya babası sağır olan bireyler) olarak, sağırlar camiasında hem büyüdüm hem de yoğruldum. Türk İşaret Dilinin yanında, işitme cihazı ve dudak okumayla iletişim sağlıyorum. Çocukluğumdan beri anne-baba ve yakınlarımın tercümanı olarak kendimi bu alanda geliştirdim. Pratik bilgilerime ek olarak aldığım eğitimle de Türk İşaret Dili eğitmeni oldum. Çocukları çok sevdiğim için özel bir anaokulunda onlara işaret dili öğretiyorum. Geriye kalan zamanımda yetişkinlere de ders veriyorum. En büyük arzum tüm insanların işaret dilini öğrenmesidir. Bu konuda çok çaba sarfediyorum. Kendimi işaret dilinin her yerde olması gerektiğini savunan aktivistlerden biri olarak adlandırabilirim. EHŞ’de sağırlık kültürü danışmanı ve işaret dili eğitmeni olarak görev  yapıyorum.

Eserin yan profilden yakın plan çekilmiş bir fotoğrafı. Saçları kumral, uzun ve kıvırcık. Aşağıya doğru bakarak gülümsüyor

Eser Epözdemir

 

Sanat Üreticisi

 

Proje Koordinasyonu

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim Bölümünü bitirdim. Sonrasında da Valensiya Politeknik Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar eğitimi gördüm. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Kent, kentlilik hakkı, değişim, kent hayatı içinde süregelen aksaklıklar özel ilgi alanlarım. 2008’den bu yana radyo, dergi gibi çeşitli kültür ve sanat mecralarında ve eğitim alanında çalışmalar yapmaktayım. AmberPlatform’un üyesi ve çocuklar için sanatsal içerik üreten “yap!'”‘ın kurucusuyum. Sanat içerikli araştırmalarımın yanı sıra çeşitli kurum/kuruluşlar için kültür ve sanat içerikleri üretiyor ve onlara danışmanlık yapıyorum. Erişilebilir Her Şey’in kültür ve sanat alanındaki faaliyetlerinde paydaşı ve koordinatörüyüm.

DANIŞMA KURULUMUZ

Öğretmen, Aktivist
Klinik Psikolog, Aktivist
Endüstriyel Tasarımcı
Yiğit Özer Design
Akademisyen, Aktivist

Öğr. Gör. Turgut Yüksel

Grafik Tasarımcı, Akademisyen
Akademisyen

Sabiha Karal

Peyzaj Mimarı
Erişilebilirlik
Denetleme Komisyonu
Mimar, Akademisyen

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Sanat Erişilebilirliği
Erişilebilir Marka Yönetimi
Mekan İçi Erişilebilir Haritalandırma
Mekan İçi Navigasyon Çözümleri
Akademik Çalışmalar

DESTEKÇİLERİMİZ

Kurumsal Kimlik Tasarımı
IT Danışmanı

DEĞİŞİM İÇİN İLETİŞİME GEÇİN

Erişilebilir bir dünya için dönüşüme kendinizden başlayın…

BİZE ULAŞIN
Bizden Haber Alın