EKİBİMİZ

Seben, siyah dalgalı saçları kulak hizasına kadar uzun, beyaz tenli, kahverengi gözlü, 30'larında bir kadın. Gülümsüyor ve dişleri görünüyor.

Seben Ayşe Dayı

Kurucu Ortak, İletişim Erişilebilirliği Uzmanı
Antropolog, Gazeteci (Serebral Palsili Birey)

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nü birincilikle bitirdikten sonra, Antropoloji yüksek lisans öğrenimini tamamladım. Yüksek lisans tezimi eğitim antropolojisi çatısında ‘’alternatif eğitimde çocuk ve engellilik’’ konusu üzerine yazdım. Yaklaşık 13 senedir engelli aktivisti olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu süreçte toplumda ve eğitimde engellilik algısını dönüştürmeyi hedefleyen pek çok projede profesyonel ve gönüllü olarak yer aldım. Erişilebilir Her Şey’in kurucu ortaklarından biri olarak iletişim ve içerik erişilebilirliği alanlarının liderliğini yapıyorum. Toplumdaki engelli algısı üzerine eğitim programları üretirken, engellenen bireylerin kullanıcı deneyimleri üzerine araştırmalar tasarlıyorum.

Serim kumral dalgalı saçları omuzlarının altına kadar uzanan, kirli sakallı, yuvarlak gözlüklü ve beyaz tenli 20lerinin sonunda bir erkek.

Serim Berke Yarar

Kurucu Ortak, Erişilebilir Tasarım Uzmanı
Makine Mühendisi (Serebral Palsili Birey)

Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Patenti bana ait olan elek makinesi ile Açelya Makina bünyesinde çalışmayı sürdürürken, 2015 yılında “Bir Fikrim Mi Var“ yarışmasını birincilikle kazandım. Kurumsal kimliğimin yanında engellilik alanında hak savunucusu ve aktivist olarak birçok proje, konuşma ve atölye çalışmasında yer almaya devam ediyorum. Bu projelerden en çarpıcı olanı, Erişilebilir Her Şey’in bir diğer kurucusu Seben Ayşe Dayı ile otostop yaparak Türkiye’yi gezdiğimiz; bir yandan da toplumun engellilik algısını ve farklılıklara bakışını değiştirmeyi hedeflediğimiz ‘’S^2 Yollarda’’’dır. Erişilebilir Her Şey’in kurucu ortaklarından biri olarak kurumları erişilebilirlik ile tanıştırıp iş birlikleri geliştiriyorum. Kurumların fiziksel ve dijital erişilebilirlik süreçlerinin liderliğini üstleniyorum. Bu alanlarda özel erişilebilirlik standartları, yardımcı teknolojiler ve evrensel tasarım uygulamaları üzerine çözümler üretip bunların raporlanmasına katkı sunuyorum. Serebral Palsi, engellilik ve toplumsal algıya yönelik eğitimlerde eğitmenlik yapıyorum.

Hale, kahverengi saçları omuzlarına kadar uzun, esmer tenli, siyah gözlü, otuzlarında bir kadın. Boynunda iki farklı kolye. Gülümsüyor.

Hale Yıldız

Kurucu, Engelli İstihdamı Uzmanı

2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü’nü birincilikle bitirdim. 2015 yılında kurumsal bir firmada işe başladım. Yaklaşık 5 senedir İşe Alım Uzmanlığı yapıyorum. Finans / Muhasebe işe alımlarıyla ilgilenirken, aynı zamanda Türkiye’de nitelikli engelli istihdamı konusunda farkındalık çalışmaları yapmaya gayret ediyorum. Aktif olarak birçok sivil toplum kuruluşuyla birlikte çalışıyor, onlara gönüllü olarak destek veriyorum. Değiştiren Adımlar Derneği’nin yönetim kurulu üyesiyim. Erişilebilir Her Şey’in içinde kurucu ve danışman olarak, tekerlekli sandalye kullanıcısı bireylerle yaşam eğitimi veriyorum. Ek olarak, EHŞ’nin sosyal medya yöneticiliğini yapıyor, kurumsal ilişkiler ve iş geliştirme alanlarında aktif olarak çalışıyorum.

Ilgın, siyah saçlı, kahverengi gözlü, kirli sakallı, otuzlarında bir erkek. Ilgın ağacı önünde duruyor, gülümsüyor.

Ilgın Aydınoğlu

Engellilik Araştırmacısı
Görme Farklılığı Erişilebilirlik Danışmanı (Kör Birey)

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Maliye Bölümü’den, sonrasında da Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’den mezun oldum. Ocak 2010’da İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gönüllü olarak çalışmaya başladım. Kasım 2012’den beri aynı kurumda resmi olarak görev alıyorum. Bu süreçte, İstanbul Üniversitesi’nde kör bireyler için hazırlanan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi Projesi’nde danışman olarak görev aldım. Çalıştığım merkezin görevlendirmesiyle, Türkiye çapında başta Engelsiz Üniversiteler Çalıştayları olmak üzere, engellilik çalışmaları alanında düzenlenen birçok toplantıya katılıp kurumumu temsil ediyorum.

Nisan 2019’dan beri İstanbul Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi içindeki Engellilik Araştırmaları Tezli Yüksek Lisans Programına devam ediyorum. Aynı zamanda bu birimde koordinatör yardımcılığı görevini de yürütüyorum. İş hayatımın yanında üye olduğum hak temelli çalışan iki farklı kör derneğinde de aktif olarak görev alıyor ve engellilik alanında aktivistlik yapıyorum. Erişilebilir Her Şey bünyesinde ”Kör Mü Görme Engelli Mi?” eğitimini verirken, bilişim erişilebilirliği danışmanı olarak da görevime devam ediyorum.

Utku Demiryakan saçları arkasında toplanmış, 20'lerinde kirli sakallı bir erkek.

Utku Demiryakan

Erişilebilirlik Danışmanı

2020 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. 2015 yılından bu yana başta engelli örgütleri olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinde gönüllü olarak yer alıyor ve proje ekiplerinde bulunuyorum. Engellilik alanında genelde erişilebilirliğin arttırılması ve kapsayıcı kültür konularında çalışmalarda yer aldım ve bu kapsamda yurtiçi ve yurt dışı faaliyetlere katıldım. Erişilebilir Her Şey’in bünyesinde uluslararası işbirlikleri, mevzuat ve gündem takibi, hibe/fon başvuruları ve genel danışmanlık süreçleri alanlarında çalışıyorum.

Neveda, kıvırcık saçları omuzlarına kadar uzun, mavi gözlü, beyaz tenli, otuzlarında bir kadın. Gülümsüyor ve dişleri görünüyor.

Neveda Öner

Sağırlık Kültürü Danışmanı

Sağır anne ve babanın kızı olarak dünyaya geldim. Geçirdiğim yanlış operasyon sonucu işitme duyumu kaybettim. Bir CODA (Anne ve/veya babası sağır olan bireyler) olarak, sağırlar camiasında hem büyüdüm hem de yoğruldum. Türk İşaret Dilinin yanında, işitme cihazı ve dudak okumayla iletişim sağlıyorum. Çocukluğumdan beri anne-baba ve yakınlarımın tercümanı olarak kendimi bu alanda geliştirdim. Pratik bilgilerime ek olarak aldığım eğitimle de Türk İşaret Dili eğitmeni oldum. Çocukları çok sevdiğim için özel bir anaokulunda onlara işaret dili öğretiyorum. Geriye kalan zamanımda yetişkinlere de ders veriyorum. En büyük arzum tüm insanların işaret dilini öğrenmesidir. Bu konuda çok çaba sarfediyorum. Kendimi işaret dilinin her yerde olması gerektiğini savunan aktivistlerden biri olarak adlandırabilirim. EHŞ’de sağırlık kültürü danışmanı ve işaret dili eğitmeni olarak görev yapıyorum.

Kenarları yeşil yuvarlak çerçeve içinde Zeynep Yıldız'ın gülümserken fotoğrafı. Zeynep beyaz tenli, omuzlarına gelen kahverengi saçları olan 20'lerinde bir kadın.

Zeynep Şölen Yıldız

Deneyim Tasarımı Uzmanı, Psikolog

Koç Üniversitesi’nden Psikoloji ve Medya & Görsel Sanatlar bölümlerinden mezun olduktan sonra yine Koç Üniversitesi Tasarım, Teknoloji & Toplum bölümünde doktora çalışmalarıma başladım. Erişilebilirliğin teknoloji desteğiyle nasıl daha sosyal adalet temelli olarak tasarlanabileceğini anlamaya çalışıyorum. Yaratıcı yazımla ilgileniyorum ve öyküler, çocuk hikayeleri yazıyorum. Erişilebilir Her Şey’in engellenen bireylerin deneyimlerini anlamak ve yeniden tasarlamak üzerine gerçekleştirdiği araştırmaların liderliğini yapıyorum

Selahattin, sarı saçları ense hizasına kadar uzun, yeşil gözlü, beyaz tenli, yirmilerinde bir erkek. Gülümsüyor ve dişleri görünüyor. Sarı ve mavi renklerden oluşan bir kasket giymiş.

Selahattin Öztürk

Özel Eğitim Koordinatörü

Lefke Avrupa Üniversitesi’nde Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünü şeref öğrencisi olarak bitirdim. Aynı üniversitede Özel Eğitim alanında yüksek lisansa devam etmekteyim. İzmir’de bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde Eğitim Koordinatörü olarak görev yapmaktayım. Zamanımın önemli bir kısmını Otizim Spektrum Bozukluğundan etkilenen bireyler başta olmak üzere nörogelişimsel farklılıkları olan bireylerle geçirmekteyim. Toplumun engelliliğe bakışı ve algısını değiştirebilmek için kendi üniversitemde ve bir çok lisede konferanslar düzenledim ve katıldım. Erişilebilir Her Şey Ekibinin bilişsel ve nörogelişimsel farklılıkları anlatan eğitmeniyim.

Mehmet, beyaz tenli, kahverengi gözlü, 20'lerinde bir erkek. Kirli sakalı var. Gülümsüyor.

Mehmet Yağcı

İletişim ve Raporlama

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Psikoloji mezunuyum. Şimdiye kadar alanımın dışında profesyonel bir kariyer inşa ettim. 2014’ten beri yayınevleri ve dergiler için editörlük-çevirmenlik hizmeti veriyorum. Çeşitli projelerde gitarist olarak stüdyo müzisyenliği yapıyorum. Erişilebilir Her Şey bünyesinde redaksiyon, sesli betimleme ve video erişilebilrliği, erişilebilirlik raporlarının hazırlanması ve geliştirilmesi görevlerini üstleniyorum.

Kenarları yeşil yuvarlak çerçeve içinde Eser Epözdemir'in gülümserken fotoğrafı. Eser, 30'larında, kumral tenli, siyah gözlü ve omuzlarına uzanan kıvırcık saçları olan bir kadın.

Eser Epözdemir

Sanatçı, Sanat Erişilebilirliği Danışmanı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim, Valensiya Politeknik Üniversitesi Görsel Sanatlar bölümlerinde eğitimi gördüm. Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı ve Görsel Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. İşlev mekanizmaları, sağlık politikaları, kültür, kapsayıcılık / eşitlik/ kayıtsızlık, birey-mekân ilişkisi ve  aslında temelde ”şeylerin’ birbiriyle ilişki kurma biçimleri ‘üzerine çalışıyorum. 2008’den beri artistik araştırma ve üretimlerimin yanı sıra radyo, dergi gibi çeşitli kültür ve sanat mecralarında çalışmalarımı sürdürüyorum, kurum/kuruluşlara içerik üretiyor, danışmanlık yapıyorum. Erişilebilir Her Şey’in kültür ve sanat alanlarındaki faaliyetlerinde paydaşı ve Sanat Erişilebilirliği Danışmanı’yım.

Damla Durman'ın yuvarlak çerçeve içindeki fotoğrafı. Damla, 20'lerinde, beyaz tenlik, siyah gözlü ve kumral bir kadın.

Damla Durman

Sesli Betimleme Yazarı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimini bitirdim. Genç bir kültür sanat girişimcisi ve sanatçıyım. Uluslararası Doğaçlama Dans Festivalinin ve dans platformunun kurucu direktörüyüm. Sanat Erişilebilirliği alanında çalışmalarımı ilerletmeyi hedeflemekteyim. Erişilebilir Her Şey’de betimleme yazarlığı yapıyorum.

Kenarları yeşil yuvarlak çerçeve içinde Zeynep Yılmaz'ın gülümserken fotoğrafı. Zeynep beyaz yetenli, omuzlarına kadar uzanan sarı dalgalı saçları olan, 20'lerinde bir kadın.

Zeynep Yılmaz

Fizyoterapist, İletişim Sorumlusu

2017 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun oldum ve şu an Yeditepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Fizyoterapist kimliğimin yanında farklı alanlarda da uzmanlaşmak üzere çalışmalarımı sürdürüyorum. Engelli istihdamı, iletişimde erişilebilirlik, kültür sanatta erişilebilirlik ve sağlıkta erişilebilirlik alanında araştırmalarımı detaylandırıyorum. Birçok sivil toplum kuruluşuna gönüllü destek vermeye devam ediyorum. Değiştiren Adımlar Derneği’nin İnsan Kaynakları ekibi içerisinde yer almaktayım. Erişilebilir Her Şey ekibine ilk olarak Sakıp Sabancı Müzesi ile yaptıkları erişilebilir sergi projesi içerisinde destek verdim. Kasım 2021’den beri ekibin içerisinde sosyal medya ve dış iletişime destek vererek yer almaktayım.

Nilay Taşçıoğlu

İş Geliştirme

Üniversite hayatım başlarken sivil toplum ile tanıştım. O günden itibaren sivil alanda çeşitli gruplar için çalışmaktayım. Kariyerime sivil toplum çalışanı olarak devam etmeyi seçtiğim günden beri iletişim, kaynak-fon bulma, iş geliştirme, gönüllü yönetimi, koordinasyon gibi alanlarda çalıştım. Tüsev, Common Purpose, Fundrasing School, KUSIF in de aralarında bulunduğu bir çok alanda eğitimlere katıldım . Bunun dışında yüzüyorum, koşuyorum ve elimden geldiğince yeni yerleri keşfe çıkıyorum. EHŞ ‘de yeni ortaklıklar ve iş birlikleri geliştirme konusunda çalışıyorum.

Değişim İçin İletişime Geçin

Erişilebilir bir dünya için dönüşüme kendinizden başlayın…