EKİBİMİZ

Seben, siyah dalgalı saçları kulak hizasına kadar uzun, beyaz tenli, kahverengi gözlü, 30'larında bir kadın. Gülümsüyor ve dişleri görünüyor.

Seben Ayşe Dayı

Kurucu, İletişim Erişilebilirliği Uzmanı

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nü birincilikle bitirdikten sonra, Antropoloji yüksek lisans öğrenimini tamamladım. Yüksek lisans tezimi eğitim antropolojisi çatısında ‘’alternatif eğitimde çocuk ve engellilik’’ konusu üzerine yazdım. Yaklaşık 10 senedir engelli aktivisti olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu süreçte toplumda ve eğitimde engellilik algısını dönüştürmeyi hedefleyen pek çok projede profesyonel ve gönüllü olarak yer aldım. Erişilebilir Her Şey’in kurucularından biri olarak, danışman ve yönetici görevlerini yürütüyorum. Erişilebilir Her Şey’in bünyesinde kurucu ve eğitimci görevlerini üstlenerek toplumdaki engelli algısı üzerine eğitim programları üretirken, ayrıca aynı konu üzerine araştırma içerikleri geliştiriyorum.

Serim, çenesine kadar uzun sarı saçlarıyla, kahverengi gözlü, yirmilerinde bir erkek. Profilden çekilmiş fotoğraf. Gülümsüyor.

Serim Berke Yarar

Kurucu, Erişilebilir Tasarım Uzmanı

Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Patenti bana ait olan elek makinesi ile Açelya Makina bünyesinde çalışmayı sürdürürken, 2015 yılında “Bir Fikrim Mi Var“ yarışmasını birincilikle kazandım. Kurumsal kimliğimin yanında engellilik alanında hak savunucusu ve aktivist olarak birçok proje, konuşma ve atölye çalışmasında yer almaya devam ediyorum. Bu projelerden en çarpıcı olanı, Erişilebilir Her Şey’in bir diğer kurucusu Seben Ayşe Dayı ile otostop yaparak Türkiye’yi gezdiğimiz; bir yandan da toplumun engellilik algısını ve farklılıklara bakışını değiştirmeyi hedeflediğimiz ‘’S^2 Yollarda’’’dır. Erişilebilir Her Şey’in içinde Serebral Palsi, engellilik ve toplumsal algıya yönelik eğitimler hazırlıyorum. Aynı zamanda, her alana özel erişilebilirlik standartlar, yardımcı teknolojiler ve evrensel tasarım uygulamaları üzerine çözümler üretip bunların raporlanmasına katkı sunuyorum. Ek olarak, video ve görsellerin erişilebilirliği üzerine aktif olarak çalışıyorum.

Hale, kahverengi saçları omuzlarına kadar uzun, esmer tenli, siyah gözlü, otuzlarında bir kadın. Boynunda iki farklı kolye. Gülümsüyor.

Hale Yıldız

Kurucu, Engelli İstihdamı Uzmanı

2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü’nü birincilikle bitirdim. 2015 yılında kurumsal bir firmada işe başladım. Yaklaşık 5 senedir İşe Alım Uzmanlığı yapıyorum. Finans / Muhasebe işe alımlarıyla ilgilenirken, aynı zamanda Türkiye’de nitelikli engelli istihdamı konusunda farkındalık çalışmaları yapmaya gayret ediyorum. Aktif olarak birçok sivil toplum kuruluşuyla birlikte çalışıyor, onlara gönüllü olarak destek veriyorum. Değiştiren Adımlar Derneği’nin yönetim kurulu üyesiyim. Erişilebilir Her Şey’in içinde kurucu ve danışman olarak, tekerlekli sandalye kullanıcısı bireylerle yaşam eğitimi veriyorum. Ek olarak, EHŞ’nin sosyal medya yöneticiliğini yapıyor, kurumsal ilişkiler ve iş geliştirme alanlarında aktif olarak çalışıyorum.

Ilgın, siyah saçlı, kahverengi gözlü, kirli sakallı, otuzlarında bir erkek. Ilgın ağacı önünde duruyor, gülümsüyor.

Ilgın Aydınoğlu

Engellilik Araştırmacısı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Maliye Bölümü’den, sonrasında da Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’den mezun oldum. Ocak 2010’da İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gönüllü olarak çalışmaya başladım. Kasım 2012’den beri aynı kurumda resmi olarak görev alıyorum. Bu süreçte, İstanbul Üniversitesi’nde kör bireyler için hazırlanan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi Projesi’nde danışman olarak görev aldım. Çalıştığım merkezin görevlendirmesiyle, Türkiye çapında başta Engelsiz Üniversiteler Çalıştayları olmak üzere, engellilik çalışmaları alanında düzenlenen birçok toplantıya katılıp kurumumu temsil ediyorum.

Nisan 2019’dan beri İstanbul Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi içindeki Engellilik Araştırmaları Tezli Yüksek Lisans Programına devam ediyorum. Aynı zamanda bu birimde koordinatör yardımcılığı görevini de yürütüyorum. İş hayatımın yanında üye olduğum hak temelli çalışan iki farklı kör derneğinde de aktif olarak görev alıyor ve engellilik alanında aktivistlik yapıyorum. Erişilebilir Her Şey bünyesinde ”Kör Mü Görme Engelli Mi?” eğitimini verirken, bilişim erişilebilirliği danışmanı olarak da görevime devam ediyorum.

Nilay Taşçıoğlu, 30'larında, esmer, siyah saçları başının arkasında toplanmış siyah gözlü bir kadın. Gülümsüyor ve dişleri görünüyor.

Nilay Taşçıoğlu

Genel Koordinatör

Üniversite hayatım başlarken sivil toplum ile tanıştım. O günden itibaren sivil alanda çeşitli gruplar için çalışmaktayım. Kariyerime sivil toplum çalışanı olarak devam etmeyi seçtiğim günden beri iletişim, kaynak-fon bulma, iş geliştirme, gönüllü yönetimi, koordinasyon gibi alanlarda çalıştım. Tüsev, Common Purpose, Fundrasing School, KUSIF in de aralarında bulunduğu bir çok alanda eğitimlere katıldım . Bunun dışında yüzüyorum, koşuyorum ve elimden geldiğince yeni yerleri keşfe çıkıyorum. EHŞ ‘de iletişim koordinatörlüğü ile birikte büyüyen yapımız ile genel koordinatörlük yapıyoruz.

Utku Demiryakan saçları arkasında toplanmış, 20'lerinde kirli sakallı bir erkek.

Utku Demiryakan

Erişilebilirlik Danışmanı

2020 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikolıji Bölümü’nden mezun oldum. 2015 yılından bu yana başta engelli örgütleri olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinde gönüllü olarak yer alıyor ve proje ekiplerinde bulunuyorum. Engellilik alanında genelde erişilebilirliğin arttırılması ve kapsayıcı kültür konularında çalışmalarda yer aldım ve bu kapsamda yurtiçi ve yurt dışı faaliyetlere katıldım. Erişilebilir Her Şey’in bünyesinde uluslararası iş birlikleri, mevzuat ve gündem takibi, hibe/fon başvuruları ve genel danışmanlık süreçleri alanlarında çalışıyorum.

Neveda, kıvırcık saçları omuzlarına kadar uzun, mavi gözlü, beyaz tenli, otuzlarında bir kadın. Gülümsüyor ve dişleri görünüyor.

Neveda Öner

Sağırlık Kültürü Danışmanı

Sağır anne ve babanın kızı olarak dünyaya geldim. Geçirdiğim yanlış ameliyat sonucu işitme duyumu kaybettim. Bir CODA (Anne ve/veya babası sağır olan bireyler) olarak, sağırlar camiasında hem büyüdüm hem de yoğruldum. Türk İşaret Dilinin yanında, işitme cihazı ve dudak okumayla iletişim sağlıyorum. Çocukluğumdan beri anne-baba ve yakınlarımın tercümanı olarak kendimi bu alanda geliştirdim. Pratik bilgilerime ek olarak aldığım eğitimle de Türk İşaret Dili eğitmeni oldum. Çocukları çok sevdiğim için özel bir anaokulunda onlara işaret dili öğretiyorum. Geriye kalan zamanımda yetişkinlere de ders veriyorum. En büyük arzum tüm insanların işaret dilini öğrenmesidir. Bu konuda çok çaba sarfediyorum. Kendimi işaret dilinin her yerde olması gerektiğini savunan aktivistlerden biri olarak adlandırabilirim. EHŞ’de sağırlık kültürü danışmanı ve işaret dili eğitmeni olarak görev yapıyorum.

Selahattin, sarı saçları ense hizasına kadar uzun, yeşil gözlü, beyaz tenli, yirmilerinde bir erkek. Gülümsüyor ve dişleri görünüyor. Sarı ve mavi renklerden oluşan bir kasket giymiş.

Selahattin Öztürk

Özel Eğitim Koordinatörü

Lefke Avrupa Üniversitesi’nde Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünü şeref öğrencisi olarak bitirdim. Aynı üniversitede Özel Eğitim alanında yüksek lisansa devam etmekteyim. İzmir’de bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde Eğitim Koordinatörü olarak görev yapmaktayım. Zamanımın önemli bir kısmını Otizim Spektrum Bozukluğundan etkilenen bireyler başta olmak üzere nörogelişimsel farklılıkları olan bireylerle geçirmekteyim. Toplumun engelliliğe bakışı ve algısını değiştirebilmek için kendi üniversitemde ve bir çok lisede konferanslar düzenledim ve katıldım. Erişilebilir Her Şey Ekibinin bilişsel ve nörogelişimsel farklılıkları anlatan eğitmeniyim.

Mehmet, beyaz tenli, kahverengi gözlü, 20'lerinde bir erkek. Kirli sakalı var. Gülümsüyor.

Mehmet Yağcı

İletişim Sorumlusu

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık mezunuyum. Şimdiye kadar alanımın dışında profesyonel bir kariyer inşa ettim. 2014’ten beri yayınevleri ve dergiler için editörlük-çevirmenlik hizmeti veriyorum. Çeşitli projelerde gitarist olarak stüdyo müzisyenliği yapıyorum. Erişilebilir Her Şey bünyesinde redaksiyon, sesli betimleme ve video prodüksiyon görevlerini üstleniyorum.

Eser, kıvırcık saçları başının üstünde toplanmış, 30'larında, beyaz tenli bir kadın. Profilden çekilmiş bir fotoğraf. Gülümsüyor.

Eser Epözdemir

Sanat Erişilebilirliği Danışmanı

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim Bölümünü bitirdim. Sonrasında da Valensiya Politeknik Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar eğitimi gördüm. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Kent, kentlilik hakkı, değişim, kent hayatı içinde süregelen aksaklıklar özel ilgi alanlarım. 2008’den bu yana radyo, dergi gibi çeşitli kültür ve sanat mecralarında ve eğitim alanında çalışmalar yapmaktayım. AmberPlatform’un üyesi ve çocuklar için sanatsal içerik üreten “yap!’”‘ın kurucusuyum. Sanat içerikli araştırmalarımın yanı sıra çeşitli kurum/kuruluşlar için kültür ve sanat içerikleri üretiyor ve onlara danışmanlık yapıyorum. Erişilebilir Her Şey’in kültür ve sanat alanındaki faaliyetlerinde paydaşı ve sanat erişilebilirliği alanında danışmanıyım.

Değişim İçin İletişime Geçin

Erişilebilir bir dünya için dönüşüme kendinizden başlayın…

Bize Ulaşın
Bizden Haber Alın